Ultima actualizare: octombrie 6, 2023

Obisnuiam sa ma joc mult FIFA la inceputul anilor 2000. Aleg pe Juventus sau Barcelona, dar, incepand cu FIFA 2003, imi incerc sansele in Premier League. Aleg sa joc cu Liverpool. Sincer sa fiu, ezit mult intre a juca cu Arsenal sau cu Liverpool – imi plac ambele echipe. Totusi, o cariera plina de combinatii A+S+D cu Dudek, Milan Baroš, Babbel, Michael Owen, El Hadji Diouf și Steve G a fost suficienta pentru a ma ajuta sa aleg clubul meu preferat din Premier League: Liverpool FC.

Doi ani mai tarziu, sunt in primul an de liceu. Rivalitatile dintre cele mai mari cluburi de fotbal genereaza multe comentarii și argumente in timpul pauzelor. Pe langa autohtonul Steaua vs Dinamo, avem si Barcelona vs Real Madrid sau Juventus vs AC Milan care sunt fost cap de afiș pentru dezbateri nesfarsite: cine este cea mai buna echipa, cine are cele mai calumea tricouri, cei mai tari fani, cel mai frumos joc etc.

Dar, nu ne asteptam la nasterea unei noi rivalitati la nivel european.

Drumul spre finala Champions League 2005 de la Istanbul

Liverpool isi începe aventura in editia 2004-2005 a Ligii Campionilor jucand al treilea tur preliminar de impotriva echipei austriece Grazer AK. O victorie cu 2-1 dupa ambele manse este suficienta pentru a acceded intr-o grupa nu chiar usoara, din care fac parte campioana en-titre Monaco, Olympiacos (Grecia tocmai ce castigase EURO 2004) și Deportivo la Coruña.

Primul miracol impotriva Olympiacos

Aflate la egalitate, cu cate 10 puncte fiecare, Liverpool si Olympiacos vor fi departajate de scorul din meciurile directe. Liverpool joacă ultimul meci împotriva Olympiacos și au nevoie de o victorie cu două goluri pentru a avansa.

Steven Gerrard sarbatoreste victoria impotriva Olympiacos
Steven Gerrard sarbatoreste calificarea in optimi dupa victoria impotriva Olympiacos – Anfield, 8 decembrie 2014

Meciul nu poate incepe mai rau pentru cormorani. Rivaldo deschide scorul (min 27). Pentru a reveni pe locul doi care asigura calificarea in optimi, Liverpool trebuie sa inscrie 3 goluri in a doua repriza.

Florent Sinama Pongolle egaleaza imediat dupa pauza (min 47), dar scorul continua sa fie 1-1 la zece minute dupa reluarea jocului. Neil Mellor marcheaza pentru 2-1 (min 80).

Steven Gerrard, capitanul emblematic, trimite un sut puternic de la 25 de metri, direct in stanga portarului lui Olympiacos, Nikopolidis.

3-1! Un miracol care le permite rosiilor (reds) sa avanseze in faza eliminatorie.

De la Milano spre Istanbul pentru finala Champions League 2005: un traseu istoric

Milan castiga grupa F de pe primul loc, pierzand un singur meci, impotriva Barcelonei, la Nou Camp. Dupa o dubla italieneasca, 1-0 si 0-1 impotriva lui Manchester United, Milan intalneste rivalul sau local, Inter. O tinta ușoara pentru rossoneri: scor final 5-0.

Imi amintesc acel meci in principal datorita tifosi-lor lui Inter, foarte furiosi in aceasta partida. Milan conduce cu 1-0 in minutul 73 (3-0 tinant cont de meciul din tur). Ultrasii lui Inter isi arata furia impotriva arbitrului aruncand spre teren un nor de fumigene. Din pacate, o torta atinge gatul lui Dida (portarul Milanului). Meciul este intrerupt, dupa suspentat, iar UEFA ii acorda lui Milan o victorie cu 3-0.

Dida este lovit de o torta
Dida este lovit de o torta in timpul meciului Inter vs Milan din sferturile de finala ale Ligii Campionilor 2005 (Jonathan Moscrop / LaPresse)

Dar, in semifinale, povestea este cu totul alta. Milan caștiga prima mansa cu 2-0 pe San Siro, dar PSV Eindhoven este foarte aproape sa opreasca drumul milanezilor spre Istanbul. Sud-coreeanul Park Ji-sung deschide rapid scorul (min 9), iar Phillip Cocu egaleaza scorul dublei manse in repriza a doua (min 65).

Noroc pentru Milan ca exista Massimo Ambrosini. Italienii sunt salvati prin golul acestuia din minutul 91. Totusi, echipa mai buna a serii, PSV Eindhoven, marcheaza un ultim gol in minutul 92. Din pacate pentru Olandezi, 3-1 nu este un scor suficient pentru califacarea in finala Champions League de la Istanbul.

Milan isi poate cumpara biletele pentru Istanbul.

Finala epica a Champions League 2005

Tezele de final de an școlar se apropie, dar nu ne pasa. Este 25 mai 2005 și sunt pregatit pentru finala. Radu, colegul meu de banca, este un fan inrait al Milanului, iar eu tin cu Liverpool. In 2003, Juventus pierde finala jucata tot impotriva Milanului. Sper ca Liverpool sa aiba alta soarta.

Legendarul capital al lui AC Milan, Paolo Maldini, in varsta de 37 de ani, deschide scorul inca din primul minut de joc cu un voleu trimis catre coltul din dreapta-jos al portii aparate de Dudek. O dubla a lui Hernan Crespo adanceste diferenta dintre cele doua echipe. La pauza, este ora 22h30 in România și prietenul meu Radu triumfa. Trofeul merge in Italia…

Vezi si:

Toate finalele Champions League

Rafael Benitez, antrenorul spaniol, isi remodeleaza echipa: formatia 4-5-1 din prima repriza devine un 3-5-2 in care Steve G (capitanul cormoranilor) avanseaza pentru a-l susține pe Milan Baros. Rafa Benitez isi incurajeaza echipa: „Hai ca se poate!”

Steven Gerrard da semnalul

Ma uit la a doua repriza din fața vechiului și micului meu televizor Grundig. Nu mai puțin de 40.000 de fani englezi intrerup tacerea stadionului Atatürk: „You’ll never walk alone …”

Le-am auzit scandarile din vestiar. Am vrut sa raspundem marcand cel putin un gol.

Sammy Hyppia, dupa meci

Nebunia incepe in minutul 54: Gerrard marcheaza cu capul. Vladimir Smicer urmeaza doua minute mai tarziu. Hai ca se poate. Tinut bine de Gennaro Gattuso, Gerrard cade in careu. Arbitrul arata punctul cu var.

Steven Gerrard in finala Champions League 2005
Steven Gerrard isi motiveaza echipa catre o revenire spectaculoasa in finala Ligii Campionilor 2005 de la Istanbul

Uau, nu-mi vine sa cred. Ii trimit un mesaj lui Radu: „Uite o echipa fabuloasa, nu Milanul tau lesinat. ” Nu va fi raspuns in urmatoarele zece minute.

Xabi Alonso trage lovitura de la 11, dar Dida respinge mingea… Xabi Alonso e pe faza, alearga spre balon si inscrie.

Este 3-3. Liverpool egaleaza

Exista sapte minuni ale lumii antice, dar cele sapte minute cat le-a luat celor de la Liverpool pentru egalizare sunt magice. Radu este foc de suparare, dar mai este timp de joc. Orice se poate intampla in aceasta finala epica.

Miracolul de la Istanbul in timpul finalei Champions League 2005

Meciul se duce in prelungiri. Gloria lui Liverpool este subreda. Jerzy Dudek, portarul polonez care joaca pentru Liverpool, opreste doua șanse mari create de Andriy Shevchenko in minutul 118.

Acum, e timpul loviturilor de departajare.

Sunt 90% convis ca trofeul Champions League va merge catre Liverpool. Chiar merita victoria dupa aceasta revenire fabuloasa. Radu nu este de acord, chiar daca milanezii par cu moralul la pamant.

Serginho trimite prima lovitura peste poarta. Moralul atinge cote negative de partea lui Milan, in timp ce Hamann inscrie pentru Liverpool. Nu stiu daca dansul marca Dudek l-au ajutat sa pareze loviturile lui Pirlo si Shevchenko, dar un lucru e cert:

Liverpool FC este miracolul de la Istanbul dupa o revenire cu 3-0 împotriva Milanului.

Victorie Liverpool dupa penaltyuri in finala Champions League 2005
Jucatorii lui Liverpool sarbatoresc victoria dupa ce Șhevcenko rateaza ultimul peanlty

Nu voi detalia toate glumele suportate de Radu a doua zi (el a fost singurul suporter milanez din clasa noastra). Dar e in regulă, isi va lua revansa 2 ani mai tarziu.